מהם – Core Web Vitals? 

Core Web Vitals – CWV (בתרגום חופשי לעברית: "נתוני ליבה של הרשת") היא קבוצה של מדדים שפותחה על ידי גוגל כדי לעזור לבעלי אתרים לשפר את ביצועי הדפים לטובת המבקרים והגולשים באתר. החשיבה מאחורי מדדים אלה מתבססת על כך שדפים שנטענים במהירות גבוהה יותר,  מייצרים יותר לידים, מכירות והכנסות מפרסום.

נתוני הליבה הללו מורכבים מ – 3 מדדי חווית משתמש על הדף. 

 • Largest Contentful Paint) LCP)

LCP – מודד את משך הזמן שלוקח לטעון את החלק הגדול ביותר של דף אינטרנט, שזה בדרך כלל תמונה או בלוק של טקסט. LCP לא מודד כמה זמן לוקח לטעון דף אינטרנט שלם, אבל הוא מספק אמת מידה טובה לציין כמה מהר נטען דף אינטרנט. מכיוון שבדרך כלל המרכיב הגדול ביותר בדף אינטרנט הוא התוכן העיקרי שלו, הרי שהזמן שבו הוא נטען לרוב מותאם היטב לזמן שבו המשתמש קולט שהדף נטען.

 • First Input Delay) FID)

FID  – הוא כלי למדידת הזמן בין הניסיון הראשון של משתמש ליצור אינטראקציה עם דף האינטרנט (לחיצה) ועד לזמן תגובת הדף. במילים אחרות, FID בודק מתי גולש יכול ללחוץ לראשונה על המסך ולגרום למשהו לקרות. 

למשל: נניח שגולש מסוים מבקר בדף אינטרנט. הוא רואה קרוסלה של תמונות מוצרים,  ולוחץ על החץ כדי לראות את התמונה הבאה. FID הוא הזמן שעובר מרגע שהוא לוחץ על החץ, ועד תחילת הטעינה של התמונה הבאה.

FID לא מודד כמה זמן לוקח לאירוע המבוקש להתרחש בפועל, אלא רק את הזמן שבין הבקשה ועד תחילת מילוי הבקשה.

 •  Cumulative Layout Shift) CLS)

CLS מודד כמה דף האינטרנט "קופץ" בזמן שהוא נטען. באופן ספציפי, הוא מודד את כמות שינוי הפריסה הגדולה ביותר בפריסת העמוד. 

שינוי פריסה הוא כאשר תוכן העמוד נע למעלה, למטה או לכל כיוון אחר מהמקום שבו הוא הופיע, ברגע הטעינה. בהקשר של מדד זה, פרץ (Burst) הוא קבוצה של שינויי פריסה שמתרחשים כולם תוך שנייה אחד מהשני. הוא יכול להיות באורך של עד חמש שניות, ולהכיל כל מספר אפשרי של שינויים בפריסה.

מתי זה קורה?

בדומה למה שהוזכר למעלה, אחרי שהגולש טוען את הדף, הוא מנסה ללחוץ על החץ הימני כדי לראות את התמונה הבאה בקרוסלה. אבל אז קרוסלת התמונות זזה לפתע והגולש מוצא את עצמו לוחץ על טקסט שנטען מעל הקרוסלה, וייתכן שהוא מועבר לדף אחר שלא קשור. דף האינטרנט השתנה מכיוון שלא כולו נטען בו זמנית, והגולש נותר מבולבל.

מנוע החיפוש של גוגל מודד את שלושת המדדים הללו כדי לעזור לקבוע אילו אתרים להציג למשתמש שמבצע חיפוש. בעוד שזמן טעינת הדפים היה מזמן חלק חשוב באופטימיזציה למנועי חיפוש באמצעות האלגוריתם של SEO, גוגל החליטה בשנת 2021 להתמקד במיוחד ב – CWV כחלק מאלגוריתמי הדירוג שלה.

איך גוגל משתמש בהם?

השינויים שגוגל הכניסה בשנה האחרונה לאלגוריתם שלה מנסים לקחת בחשבון (ולכמת) את חווית המשתמש בזמן גלישה באינטרנט. השינויים הללו אינן נחשבים מהפכניים, ובאופן כללי הם מהווים המשך של מדיניות גוגל מזה מספר שנים. שיפורים של אלמנטים אלו משפיעים ישירות על קידום האתר בתוצאות האורגניות.

CWV עוזר למפתחי אינטרנט לספק חווית משתמש משופרת. כתוצאה מכך, המשתמשים מרוצים יותר, מה שמעלה את הסבירות שיחזרו, כמו גם את הסבירות שימליצו לאחרים. לעומת זאת, אם הדפים איטיים, לא יציבים או עמוסים בחלונות קופצים, יכול להיות שהמשתמשים יעדיפו לחפש במקום אחר.

ה – CWV הם מדדי SEO הניתנים למדידה. הם נותנים לבעל האתר תחושה של איך אנשים חווים את האתר שלו. שיטת המדידה מאפשרת גם שיפור ומדידה מחודשת.

חשוב גם לציין שלמרות ש – CWV הם חשובים, גוגל עדיין מדרגת גם דפים עם המידע הטוב ביותר באופן כללי.

למה ההשפעה שלהם הולכת וגוברת בתוצאות החיפוש?

ככל שתשתיות האינטרנט משתפרות ורוחב הפס גדל, גדלה המהירות של האינטראקציות בין הגולשים והאתרים. תופעת הלוואי של נתונים אלה היא שהגולש הממוצע מצפה לתגובה מהירה. זה יוצר לחץ על חברות ובעלי אתרים לשפר את הביצועים. (ראוי לציין כי גוגל בודקת דברים נוספים מלבד מהירות, כמו אבטחה, איכות תוכן וכו'). 

CWV נותנים אפשרות לכל בעל אתר להיות מעודכן באשר לחווית המשתמש של המבקרים באתר 

אילו נתונים נחשבים טובים?

גוגל פרסמה את סולם המדדים לגבי כל אחד ממרכיבי ה – CWV

 • הנחת העבודה של מומחים היא שמבחינת גוגל, LCP של 2.5 שניות מצביע על מהירות סבירה. LCP של מעל 4 שניות אומר שהדף ממש איטי.
 • FID של דף אינטרנט יהיה, באופן אידיאלי, 100 אלפיות שניות או פחות. תוצאה של מעל 300 אלפיות מצביעה על אתר איטי.
 • CLS – גוגל מחשבת את ציוני ה – CLS באמצעות המשוואה הבאה:

האחוז של המסך שמשתנה כאשר מתרחש שינוי פריסה (אחוז מגודל המסך) X המרחק שאלמנט נע על המסך (גם כאחוז מהמסך) = ציון שינוי פריסה.

לדוגמה: אם דף אינטרנט נטען על מסך שגובהו 400 פיקסלים, ואז 200 מהפיקסלים הללו משתנים כאשר אלמנט חדש נטען, הרי שאחוז השינוי הוא 200/400, כלומר 50%. 

אם האלמנט החדש הזיז אלמנט אחר למטה ב – 50 פיקסלים, הרי שאחוז המרחק הוא 50/400, כלומר 12.5%.

המכפלה של ניהם נותנת: 0.50 * 0.125 = 0.0625. 

המומחים ממליצים לדפי אינטרנט להיות בעלי ציון CLS של 0.10 או פחות

איך ניתן לשפר את מדדי הCore Web Vitals?

יש לא מעט דרכים לשפר את תוצאות ה – CWV. זה גם תלוי ברמה ובידע המקצועיים של מתחזקי האתר. בין הפעולות האפשריות ניתן למנות:

 1. צמצום פעולות של  JavaScript. 
 2. יישום טעינה עצלה. 
 3. ביצוע אופטימיזציה ודחיסה של תמונות
 4. שימוש ברשת אספקת תוכן (CDN) עבור תמונות.
 5. קביעת מידות מתאימות לתמונות ולאלמנטים מוטמעים
 6. שיפור זמן התגובה של השרת
 7. בדיקת זיכרון מטמון (Cache) בשרת 
 8. הסרת אנימציות
 9. השקעה בחברת אחסון אתרים איכותית.

מדדי CWV מעניקים הזדמנות לעסקים לחשוב על ביצועי האתרים שלהם בצורה הוליסטית, מנקודת מבטו של המשתמש. למעשה, אפילו גוגל הסיטה את הדגש שלה מדירוג החיפוש, לכיוון השפעה עסקית. 

יכול בהחלט להיות שאתר מסוים בנוי לתפארת, באופן המקצועי ביותר. אבל האם מפעיליו בדקו את התכונות הללו מנקודת מבטו של הלקוח? גוגל רומזת, בעזרת ממדי ה – CWV, להביא את שיקולי העיצוב, השימושיות והנוחות מבחינת הלקוח, לקדמת הבמה.

כתבות אחרונות

קידום אורגני לאתרי שופיפיי

מה הקשר בין צמד חובבי סנובורד קנדים לבין פלטפורמת המסחר האלקטרוני Shopify? מדוע כדאי לבחור דווקא אותה כדי לקדם חנויות מקוונות עצמאיות? ואילו פיצ'רים ייחודיים של הפלטפורמה כדאי לכם להכיר? המדריך הבא נועד כדי לעשות לכם קצת סדר בתוך עולם ה- e-commerc...

מהי סוכנות דיגיטל ואיך בוחרים את הנכונה לך

כבעל/ת עסק או מנהל/ת שיווק, בוודאי שמעתם את המונח "סוכנות דיגיטל" לא פעם. מטרת מאמר זה הוא סיוע בתהליך קבלת ההחלטה באיזו סוכנות דיגיטל לבחור, ואיך הסוכנות הנכונה יכולה להשפיע בצורה משמעותית מאוד על הארגון. המאמר יסקור מהי סוכנות דיגיטל, למה כל ארגון ...

אופטימיזציה לקמפיינים בפייסבוק

כל השיטות ולמה לשים לב נכון לעכשיו פייסבוק היא לא רק רשת חברתית; היא גם ערוץ מכירות ענק. הפלטפורמה מאפשרת הרבה יותר מאינטראקציות פשוטות בין מותג ללקוח - זהו אחד הערוצים הטובים ביותר להגעה לקהל היעד ולהנעה לרכישה מקוונות. למרות עלויות הפרסום והמיק...